חדשות האתר

פרוייקט הרחבת אתר הסיכומים 2014 יוצא לדרך, ואנחנו צריכים את העזרה שלכם! לחצו כאן לפרטים

שימו לב שתיקנו כמה סיכומים שהיו חתוכים, תודה לגולשים הנאמנים שהעירו לנו על כך.

סקר

  • באיזה מקצוע הייתם רוצים לראות יותר סיכומים
  •  תנ"ך
  •  אנגלית
  •  ספרות
  •  היסטוריה
  • אנא בחר תשובה

רשימת תפוצה

הצטרף לרשימת התפוצה שלנו!

  • אנא הכנס כתובת EMail תקינה

צורפת בהצלחה לרשימת התפוצה. תודה על שיתוף הפעולה!

חברתי

מושגים בחשמל

מקצוע: פיזיקה, כיתה: ט', מאת: אביטל, פורסם: 15/05/2008
הולכים לסרט? allmovies.co.il מרכז במקום אחד את כל ההקרנות בכל בתי הקולנוע!

מושגים בפיסיקה בנושא חשמל ומגנטיות

27מושגים בפיסיקה - חשמל

 


זרם- תנועה של פרטים רבים בכיוון אחד. גם לזרם חשמלי אנו יכולים לקרוא "זרם" כי הוא מעביר חלקיקים קטנים הנקראים אלקטרונים. זרם חשמלי- הוא זרם של אלקטרונים.


 


עוצמת הזרם- גודל הזרם. עוצמת הזרם היא מספר האלקטרונים העוברים בכל שנייה דרך שטח החתך במוליך. אמפר- יחידת המידה לעוצמת הזרם החשמלי. כדי למדוד את עוצמת הזרם אנו זקוקים למכשיר מדידה מתאים: מד חום-אמפרמטר. אסור לחבר את האמפרמטר לסוללה בלי מכשיר חשמלי נוסף במעגל. צורת חיבור כזו תגרום לקלקול של האמפרמטר.


 


ככל שיש יותר נורות במעגל עוצמת האור הולכת וקטנה וההתנגדות הולכת וגדלה.


 


מכשיר חשמלי פועל רק כשהוא מחובר למעגל חשמלי סגור. מספר האלקטרונים אינו משתנה בעקבות הפעלת המכשירים החשמליים. המכשירים אינם מבזבזים אלקטרונים. הזרם החשמלי במוליך מוצק הוא זרם של אלקטרונים.הסוללה אינה מספקת אלקטרונים, האלקטרונים מצויים במוליכים, תפקיד הסוללה לגרום לזרימת האלקטרונים במעגל. מוליך ובו אלקטרונים + סוללה ß נוצר זרם חשמל. אפשר להפיק זרם חשמלי גם ללא סוללה.


 


מבדדים- חומרים שאינם מעבירים זרם חשמלי. מוליכים- חומרים המעבירים זרם חשמלי.


מוליכות: היא תכונה של החומר. היא מתייחסת ליכולת של האלקטרונים לעבור בחומר. ככל שהמוליכות טובה יותר, האלקטרונים יכולים לעבור בחומר יותר בקלות ולכן עוצמת במעגל גדולה יותר. מוליכים שונים מוליכים זרם חשמלי ברמה שונה: כסף > נחושת > זהב > אלומיניום > ניקל > כספית > ברזל > עופרת > כרום ניקל > פחמן.


 


סוג החומר שממנו עשוי המוליך קובע את מידת ההתנגדות למעבר אלקטרונים דרכו.


 


נורת ליבון: חוט הלהט, החלק שמתלהט ומפיץ את האור בנורה. חוט הלהט עשוי מחומר בעל מוליכות טובה. כשזרם חשמלי עובר בחוט הלהט, האלקטרונים מתנגשים באטומים, כתוצאה מההתנגשויות הטמפ' עולה.


 


בזרם חשמלי: הכרנו שתי תופעות: אור וחום. קיימת תופעה נוספת והיא ה"מגניטיות": המצפן, מחט המצפן עשויה מברזל והיא מצביעה לנו תמיד על הצפון מפני שבצפון יש כוח מגנטי חזק. תחתית המצפן לא עשויה מברזל כדי שלא תהיה לתחתית השפעה על המחט. 


אלקטרו-מגנט: מכשיר שעשוי מסליל שבתוכו גרעין-ברזל. אם מכניסים פיסת ברזל לתוך סליל של מוליך נושא זרם, התחומים המגנטיים בברזל מסתדרים. במגרשים של גרוטאות ברזל ניתן לראות אלקטרומגנטים חזקים דיים להרים מכוניות ישנות. 


עלייה חריגה של הטמפרטורה במעגל החשמלי: עליית הטמפרטורה במעגל החשמלי היא תופעה שכיחה. כאשר עובי המוליכים במעגל החשמלי מתאים לגודל הזרם, עולה הטמפרטורה במעלות בודדות. עלייה זו בטמפרטורה אינה מפריעה, אך כאשר נעשה שימוש לא נכון במכשירים חשמליים, או כתוצאה מתקלה, עליית הטמפרטורה של המוליכים הופכת לבעיה של ממש, ואך לסיכון בטיחותי. כאשר חלה עלייה גדולה מדי בעצמת הזרם העובר במוליכים, עולה הטמפרטורה שלהם במעלות רבות. בטמפרטורות גבוהות כאלה המעטה הפלסטי יכולה לגורם להתלקחות של חומרים דליקים, שנמצאים בקרבת מקום, ולהתפשטות השרפה.  קיימות שתי סיבות עיקריות לעלייה חריגה בטמפרטורה במעגל החשמלי :


  1. עלייה בעוצמת הזרם כתוצאה מקצר


  2. עלייה בעוצמת הזרם כתוצאה מעומס יתר
 א קצר למה הנורה לא האירה למרות היותה מחוברת למעגל חשמלי סגור?


תופעה זו קשורה בהתהוותו של מעגל חדש. המגע בין המוליכים יצר מעגל חשמלי נוסף. כתוצאה מכך חלק גדול מהזרם אינו ממשיך לכיוון הנורה, אלא עובר ישירות להדק החיוב. הזרם המגיע לנורה קטן מאוד, ואין די בו כדי לגרום להתלהטות חוט הלהט. לנורה מגיע זרם קטן מאשר למוליכים האחרים במעגל בגלל ההתנגדות הגדולה של חוט הלהט לעבר הזרם דרכו. למוליכים האחרים במעגל התנגדות קטנה בהרבה, על כל זרם גדול יותר עובר דרכם. ואז השינוי שנעשה במעגל ושמנע מהזרם לעבור בעוצמה הרגילה דרך חוט הלהט של הנורה הוא, המצב שבו רוב הזרם החשמלי עובר מהדק אחד להדק אחר של מקור הזרם בלא לעבור דרך מכשיר חשמלי, נקרא קצר. קצר: הוא מצב שבו קיימת ירידה פתאומית של התנגדות החשמלית במעגל החשמלי.


 


ב עומס יתר הוא גורם אחר לעלייה רבה ומסוכנת של טמפרטורת המוליכים, הוא הפעלה בו זמנית של מספר מכשירי חשמל, שלשם פעולתם נדרשת עוצמת זרם גדולה. על מכשירים אלה נמנים : מכונת כביסה, מייבש כביסה, דוד חימום (בויילר) תנור חימום וכו'.  


המעגל החשמלי בבתי המגורים ובמפעלים בנוי בצור כזו, שתוספת של מכשירי חשמל למעגל אינה מגדילה את ההתנגדות החשמלית במעגל. לכן, כאשר מופעלים בו בזמן מכשירי חשמל כמו: מכונת כביסה, דוד חימום וכדומה, עובר במוליכים זרם בעל עוצמה גדולה בהרבה מהמותר לפעמים עוצמת זרם גדולה גורמת לעליית הטמפרטורה של המוליכים עד לרמה של טמפרטורת ההיתוך של החומר, שממנו הם עשויים, ולעתים אף עלולה להיגרם שריפה. 


  
קצר
עומס יתר


שונה

נגרם מחיבור הדק חיובי להדק שלילי בלי מכשיר חשמלי ביניהם.
נגרם על ידי פעולה בו זמנית של מכשירי חשמל, שלשם פעולתם נדרש זרם חשמלי גדול.
קיימת פחיתה פתאומית של ההתנגדות החשמלית במעגל.
ההתנגדות במעגל החשמלי הולכת וקטנה. ככל שמוסיפים מכשירים למעגל.
את הקצר מתקן חשמלאי, המבודד את החוטים שנחשפו ונגע זה בזה.
הצרכן מנתק מהמעגל את אחד המכשירים, שצורך זרם חשמלי.

דומהבמעגל החשמלי עובר זרם גדול מהרגיל.
התחממות רבה של המוליכים בגלל עלייה בעוצמת הזרם במעגל. 


מבטח חשמלי:


מכשיר הפותח את המעגל החשמלי, כאשר עוצמת הזרם גדולה מזו שהמעגל החשמלי בנוי לשאת. החוט בדקיק נקרא נתיך, משום שבטמפ' גבוהה הוא ניתך. הנתיך היה נפוץ בעבר. את מקומו תופס המבטח החצי אוטומטי, מותקן בדירות מגורים, בחדרי משרדים, בבתי מלאכה ועוד.. כדי לחדש את הזרם במעגל החשמלי שנפתח יש לסגור את המעגל, ע"י החלפת התיך הישן בחדש, או ע"י הרמת מתג הקבוע במבטח חצי אוטומטי. ישנם מפסקים הפועלים בעזרת אלקטרו-מגנט וישנם מפסקים הפועלים בעזרת דו-מתכת – פסי מתכת המתכופפים בהשפעת חום.


 


מנגנוני בטיחות להגנה נפני נזקי התחשמלות:


בדר"כ במכשיר חשמלי תקין אין מגע בין חוטי החשמל שבתוך המכשיר לבין גוף המכשיר, אך, לפעמים נוצר מגע שנקרא: "מגע גוף".


 


רוצים לקבל את הסיכומים לבגרות ישר לפייסבוק שלכם? עשו לנו לייק: